0 oy
solidity kategorisinde mer-faruk_bozta (220 puan)
Smart contract'ta selfdestruct methodu çagrıldığında state'deki hafıza boşaltılıyor. Bu da negatif bir gas kullanımı anlamına geliyor. Buradan bir miktar para gelecek , ancak bu paranın nereye gideceği veya ne olacağı hakkında kafam karıştı. Deploy edene veya selfdestruct methoduna parametre olarak verilen adrese gitmesi gibi tahminler yürütüyorum ama kesin bi yargıya varamiyorum.

1 cevap

0 oy
taner_dursun (650 puan)
Burada üç konu var:

1-Smart contract'ın kendi hesabında bulunan paranın kime refund edileceği: Owner hesabına otomatik transfer edilir.

2-Smart contract state variable olarak store edilmiş (ve bdeli, her data'yı store etmek için transaction çağırmış olan kişilerce ödenmiş olan) dataların siliniyor olması nedeniyle bir gar refund var mı yok mu? Var (hesaplanması YellowPaper'da var) ama datayı boşaltan transaction'ı kim çağırmış ise ona. Datayı kaydertmek için ödeme yapmış olanlara değil. Adil değilmiş gibi görünse de EVM, gereksiz dataların tutulmamasını teşvik etmek için böyle bir çalışma şekli var. AKsi halde, parası ödendi diye kimse smart contract'ını sistemden silmezdi.

3-Smart contract token içeriyorsa, o tokenler herhangi bir hesaba refund ediliyor mu? : Hayır, smart contract'ı öldüren kişinin bunun bilincinde olarak öncelikle içerdeki tokenları başka hesaba veya bir smart contract'a transfer etmesi gerekir. Aksi halde hepsi buharlaşır.
SoruCevap sayfasına hoşgeldiniz Sorularınıza konunun uzmanlarından cevap alabilirsiniz.
...