BAĞ Hakkında

BAĞ, ülkemizin, hayatımızın her noktasında köklü değişiklikler yapmaya aday olarak ortaya çıkan blokzincir teknolojileri konusundaki rekabet gücünü yükseltmek için ülkemizde konu ile ilgilenen araştırmacıları bir araya getirmek ve eş güdüm içinde çalışmalarına yardımcı olmak amacıyla TÜBİTAK BİLGEM ve Üniversitelerimizin işbirliği ile kurulan bir araştırma platformdur.

Blokzincir araştırmacılarına test ve geliştirme ortamı sunacak olan BAĞ’ın kuruluşu için ilk adım TÜBİTAK BİLGEM çatısı altında atıldı. 25.12.2018’de yapılan açılış toplantısına konu üzerinde araştırma yapan üniversiteler ve ULAKBİM davet edildi.

Açılış toplantısında, kuruluş ve çalışma ilkelerinin yanı sıra kurulum için yol haritası üzerinde çalışıldı. TÜBİTAK BİLGEM Blokzincir Araştırma Laboratuvarı, Gebze Teknik Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi, İstanbul Gedik Üniversitesi, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi mensubu akademisyenler ve TÜBİTAK B3LAB katılımıyla gerçekleştirilen etkinlik sonunda, 2019 yılı başında, teknik altyapı kurulum çalışmalarının tamamlanarak BAĞ sisteminin hayata geçirilmesi kararı alındı.

Sistem, her bir üye kuruluşun belli bir donanım ve ağ altyapısı kaynağını sisteme eklemesi ile oluşturulacak. BAĞ ekosistemi, TestNet adı verilen benzerlerine nazaran tek bir teknolojinin test edilmesi yerine birden çok teknolojinin test edilebileceği ortamlar sunmayı ve katılımcıların, bu sistemler üzerinde ortaklaşa, akademik araştırma, geliştirme, eğitim ve bilgi paylaşımı yapabilmesini sağlamayı hedefliyor. Çekirdek sistem oluşturulduktan sonra konuya ilgi duyan diğer üniversiteler, kamu kurumları ve özel sektör kuruluşlarının da katılımı ile genişlemeyi hedefleyen Blokzincir Araştırma Ağı’nın, pek çok özelliği ile dünyada ilk defa uygulanacak bir sistem olacağı değerlendiriliyor.

BAĞ Ekosistemine Katılım

BAĞ sistemine kendi kaynaklarını tahsis edip, ortak BAĞ kaynaklarını, araştırma amaçlı olarak kullanmayı tercih eden tüm kuruluşlar BAĞ üyesi olabileceklerdir. Bağ platformuna katılım prosedürü için BAĞ Tüzük dokümanına bakınız.

BAĞ ne sağlar

Katılımcı Kurum araştırmacılarının, sistemdeki diğer araştırmacılarla birlikte blokzincir konusunda çalışmalar yapabileceği, çıktılarını test edebileceği, proje fikirlerini şekillendirebileceği servisleri sunar

BAĞ platformundaki alt alanlarda uzmanlaşmış veya uzmanlaşacak araştırmacıların çıktılarının, BAĞ platformundaki diğer araştırmacılar tarafından kullanılmasını sağlamak suretiyle, bir birinin tekrarı olan araştırmalarla vakit kaybetmeden, araştırmacı havuzu etkin bir şekilde kullanılarak çok hızlı gelişen Blokzinciri teknolojilerinin öğrenilmesi ve geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

BAĞ platformu, çalıştırılmakta olan blokzincir düğümlerini içeren katılımcı kurum bilgisayarları ve destek servis sunucularından (dosya paylaşımı, içerik portali, imaj paylaşımı, proje kaynak kod deposu, tartışma forumu, uzmana sorma portali vb.) oluşmaktadır.

İcra Kurulu (Steering Committee)

BAĞ Koordinatörü
TÜBİTAK BİLGEM
(2019 için)
Üye-1
GTÜ
Üye-2
ABÜ
Üye-3
BAÜ
Üye-4
Üye-5
KHU
Üye-6
YBU
Üye Kurumlar
 • Bahçeşehir Üniversitesi
 • Bilim Üniversitesi
 • Gazi Üniversitesi
 • Gebze Teknik Üniversitesi
 • Gedik Üniversitesi
 • İstanbul Ticaret Üniversitesi
 • Kadir Has Üniversitesi
 • Kırklareli Üniversitesi
 • Necmettin Erbakan Üniversitesi
 • Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
Yol Haritası
 • BAĞ Üyelik başvurularının alınması
 • BAĞ Blokzincirlerinin kurulması (Başlangıç olarak HyperledgerFabric, Ethereum ve Indy test ağları kuruldu)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir