BCTR Çalışma Grubu Raporları

Hukuk, Düzenlemeler ve Kamu İlişkileri Çalışma Grubu Blokzinciri Teknolojisi Terminoloji Çalışması Bu rapor, blokzinciri terminolojisine ait kavramların açıklamaları ile beraber Türkçe karşılık önerilerini sunmaktadır. Dünyada Blokzinciri Regülasyonları ve Uygulama Örnekleri Bu rapor,... Read more »

Contract Specification and Verification with the Symboleo Language

Sözleşmelerin formal yöntemlerle oluşturulması, otomatik analiz edilebilirlik ve uygulayıcı akıllı kontratların otomatik olarak üretilmesi, izlenmesi gibi çeşitli faydalar sağlayabilir. Aşağıda alıntılanan, bu konudaki çalışmalardan sadece birisi. Legal contracts specify the terms and conditions... Read more »

Using Blockchain In Cyber Security

Blockchain, a secure digital registry, and authentication system operated by users, not a central authority, has found its way to the top of the list of security threats. It prevents identity theft,... Read more »

Blokzincirlerde Güvenlik ve Mahremiyet Raporu

BKM Bankalararası Kart Merkezi (Interbank Card Center of Turkey): TÜBİTAK BİLGEM Blokzincir Araştırma Laboratuvarı ile birlikte blokzincir teknolojisindeki güvenlik ve mahremiyet teknikleri üzerine yaptığımız araştırmaları “Blokzincirlerde Güvenlik ve Mahremiyet” adlı raporumuzda derledik.... Read more »

Dijital Türkiye Test Ağına Katılım

Dijital Türkiye Test Ağı, Hyperledger Indy DLT platformu kullanılarak kurulmuştur. Tutorial Bu başlık altında Dijital Türkiye Test Altyapısı (Hyperledger Indy) ile ilgili çeşitli örnekler listelenmiştir. Bu örnekleri uygulayabilimek için Indy SDK’nin ve... Read more »

Kriptoparalarda Mahremiyet

Kriptoparalardaki mahremiyet(privacy) mekanizmaları konusunda yazılmış güzel bir özet:  Privacy in Cryptocurrencies İyi okumalar   Yazının orjinaline Medium’da, bu linkten erişilebilir Read more »

Blokzincir Teknolojisi

1  Giriş Kriptoparalara olan ilgide yaşanan patlamadan sonra, altındaki teknoloji olan Blokzincir, her sektörde merak ve gündem oluşturmuştur. Buna rağmen Blokzincir, hala hem iş hem teknoloji alanlarından pek çok uzmanın bile doğru... Read more »

Practical Use Makes Cryptocurrency Valuable – Top 5 Usable Altcoins

By Mary Ann Callahan February 27, 2019 Yazının orjinaline bu adresten ulaşabilirsiniz. Kendisi blockchain security konularıyla iligli. BAĞ sitesini görüp burda yazı yayımlamak istediğini belirtti. Başka bir sitede yayımlamış olduğu (bu yazının... Read more »

Blokzincir Sözlüğü (Blockchain Glossary)

Bu yazımda en çok duyulan blokzincir ile ilişkili terimlerin Türkçelerini uzun açıklamalı olmayacak şekilde peyderpey paylaşacağım. 51% SaldırısıBlokzincir ağında bulunan blok yazma yetisine ve iznine sahip düğümlerin, sahip olduğu işlem kapasitesinin yarısından... Read more »

Blockchain Zorlukları: Ölçeklenebilirlik

Orijinal başlık “Blockchain Challenges: Scalability” olarak düşünülebilir. Bu yazımızda çoğu makale ve blog sayfasında karşımıza çıkan “Blockchain Trilemma” üçlemesinden biri olan “Scalability-Ölçeklenebilirlik” kısaca ele alınacaktır. Ardından da ölçeklenebilirlik sorununa çözüm olarak sunulan... Read more »