BCTR Çalışma Grubu Raporları

Hukuk, Düzenlemeler ve Kamu İlişkileri Çalışma Grubu Blokzinciri Teknolojisi Terminoloji Çalışması Bu rapor, blokzinciri terminolojisine ait kavramların açıklamaları ile beraber Türkçe karşılık önerilerini sunmaktadır. Dünyada Blokzinciri Regülasyonları ve Uygulama Örnekleri Bu rapor,... Read more »

Using Blockchain In Cyber Security

Blockchain, a secure digital registry, and authentication system operated by users, not a central authority, has found its way to the top of the list of security threats. It prevents identity theft,... Read more »

Blokzincir Teknolojisi

1  Giriş Kriptoparalara olan ilgide yaşanan patlamadan sonra, altındaki teknoloji olan Blokzincir, her sektörde merak ve gündem oluşturmuştur. Buna rağmen Blokzincir, hala hem iş hem teknoloji alanlarından pek çok uzmanın bile doğru... Read more »

Blokzincir Platformlarının Entegrasyonu okuma köşesi

Farklı blokzincirlerin birlikte ortak amaçlar için çalışmasını sağlamak üzere kullanılabilecek teknolojiler ile ilgili listeyi ve sonrasında yorumlamasını bu yazıda yapmayı amaçlıyoruz. Şimdlik listeleme ile başlıyoruz. The State of Crypto Interoperability, Cosmos vs... Read more »

Ethereum’da Event ve Loglara Giriş

Yazının orijinali için https://media.consensys.net/technical-introduction-to-events-and-logs-in-ethereum-a074d65dd61e Eventler ve loglar Ethereum için önemlidir çünkü akıllı kontratlar ve kullanıcı arayüzleri arasındaki iletişimi kolaylaştırırlar. Geleneksel web geliştirmede, server cevabı önyüze bir callback ile iletilir. Ethereum’da bir transaction... Read more »

Hyperledger Indy hakkında kısa kısa

Bu metni github’daki şu adresten aldım. Yakında Türkçeye çevrilecek Knowledge Check The major Identity problem with User IDs and Passwords is: A major privacy issue associated with Internet Identity is that: The... Read more »

Hyperledger Fabric Node Kurulumu

Gereksinim Minimum 8 GB RAM Ubuntu 18.04 sürümü makina gerekir Kurulum Aşağıdaki adımları sırayla çalıştırın Adım 1 – Sisteminizin güncellemelerini yapın. sudo dpkg-reconfigure locales sudo apt-get update sudo apt-get upgrade Adım 2... Read more »

Blokzincir Teknolojisi Okuma Köşesi

Okuma köşesi olarak bu sayfada önemli makalelere linkler yayımlanmaktadır.   Giriş Seviyesi Blokzincir Teknolojisi, T.Dursun (Türkçe), 2020 Blockchain nedir?, Ahmet Usta ve Serkan Doğantekin tarafından kaleme alınan Blockchain 101 v.2 (2019) kitabından Blockchain... Read more »