Blokzincir, NFT ve Metaverse Hackathonu Başlıyor

Türkiye Açık Kaynak Platformunun düzenlediği Blokzincir, NFT ve Metaverse konulu Hackathonu başlıyor. Detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirisiniz. Read more »

Türkiye Blokzincir Yetenek Haritası

Ulusal Blokzincir Haritasını (Kurum/Kişi bazında) BCTR Platformu web sitesinde sürekli güncellenerek şu linkten paylaşılmaktadır. Ancak bu harita, yalnızca blokzincir teknolojisi ile herhangi bir şekilde ilgilenen kişi, şirket ve kurum bilgilerini içeriyor. Bu... Read more »

Blokzincir e-Çalıştayı Düzenlendi

Bilişim Vadisi, TÜBİTAK BİLGEM Blokzincir Araştırma Laboratuarı ile beraber blokzincir e-çalıştayı düzenledi. Blokzincir teknolojisi alanında durum tespiti yapmak, yürütülmekte olan çalışmaların envanterini oluşturmak ve gelecek projeksiyonunu belirlemek amacıyla 22 Aralık 2020’de Zoom... Read more »

Hyperledger Indy Blockchain Explorer – Kurulum & Konfigürasyon

Bu yazıda; var olan bir Hyperledger Indy blokzincirindeki kayıt defterlerinin (ledgers) içini görmek ve işlemleri (transactions) izlemek için Web tabanlı browser sunucusunun kurulum ve konfigürasyon adımları anlatılmıştır. Kurulan Browser, çalışmakta olan herhangi... Read more »

Blockchain Zorlukları: Ölçeklenebilirlik

Orijinal başlık “Blockchain Challenges: Scalability” olarak düşünülebilir. Bu yazımızda çoğu makale ve blog sayfasında karşımıza çıkan “Blockchain Trilemma” üçlemesinden biri olan “Scalability-Ölçeklenebilirlik” kısaca ele alınacaktır. Ardından da ölçeklenebilirlik sorununa çözüm olarak sunulan... Read more »

Mutabakat algoritmaları

Token Economy tarafından hazırlanmış 76 adet konsensüs algoritmasının sınıflandırmasını gösteren harika bir çalışma. Referans bir kaynak olarak sürekli bakmak isteyeceksiniz. Kaynak: Şeklin PNG (4528 x 2894 px, 2.5MB) sürümünü veya PDF sürümünü... Read more »

BCTR 1. Yaşını kutluyor

Blockchain Türkiye Platformu’nun 1. yaşı, İstanbul’da düzenlenen etkinlik ile kutlandı. Etkinliğe, yerli konukların yanı sıra yabancı konuk olarak katılan kriptonun bilgesi ve kripto paranın mucidi sayılan David Chaum, Praxxis kripto parasının başkanı... Read more »

Tez, Makale Bildir

BAĞ sitesinde listelenmesini istediğiniz tez veya makalelerinizi aşağıdaki form ile bildiriniz. Read more »

Makaleler ve Bildiriler

Bu sayfada blokzincir konusunda yayımlanmış önemli makale ve bildiriler listelenir Elçin Karatay and Mutlucan Solak. Dijital Kimlik, Blokzincir ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na Uyum Üzerine Hukuki Düşünceler Yasir Emre Bulut and İsa Sertkaya. Hardware... Read more »

Teşekkür

BAĞ fikrinin ortaya çıkışından uygulamaya geçişine kadar, sürecin arkasında duran, TÜBİTAK BİLGEM Başkan Yardımcısı Sayın Orhan MURATOĞLU’na, BAĞ Platformunun kurulumu için altyapılarını açan ve kurulum ve işletme dahil her aşamada yardımlarını esirgemeyen... Read more »